Linear Inequality Word Problems (Two Variables)
-
Marie needs to make $5000 during the summer. She makes $12 on every pair of earings she sells and $20 on every necklace. Write an equation and then graph and shade in the solution set.
-
Jose is buying hot dogs and hamburgers for a party. Hamburgers are $7 a pound and Hot Dogs are $5 a pound. He only has $100 to spend. Write an equation and then graph the solution set.
-
The boys and girls' basketball teams are both raising money to buy new uniforms. The girls are selling candles, which they make $3.00 on every one they sell and the boys are selling candy, which they make $1.50 on every one they sell. Together they need to raise $1000. Write the equation and graph the solution set.
-
You are a farmer and have $350,000 to spend on farm equipment. The hay bailers cost $6500 each and the plowing disks cost $2500 each. Write and graph an inequality that models the different numbers of hay bailers and plowing disks that could be purchased.
-
You and your family attend your brother’s championship baseball game. Between innings you decide to go to the snack stand. You go to the snack stand with $15 and find that sodas are $2.50 and that popcorn is $1.75. Write and graph an inequality that models the numbers of sodas and bags of popcorn that can be bought.
-
The area of a square must be less than 20 square inches. Write and graph an inquality of all solutions for the possibilities of the length and the width.
-
The class size can be at most 30 students. Write and graph an inequality for the number of boys and the number of girls in the room.
-
A music store is selling posters and CDs. Each poster gives a profit of $3.00 and each CD gives a profit of $5.00. The store needs to make an average profit of $200 per hour to stay in business. Let x represent the numbers of posters sold and y represent the number of CDs sold. Write and graph an inequality showing how many of each item the store needs to sell per hour to make a sufficient profit.
|